Yabancı öğrenci sayısı 148 bini geçti

Türkiye'deki üniversitelerde öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. YÖK verilerine göre 4 yıl önce 48 bin olan yabancı öğrenci sayısı 2019 itibariyle 148 bini geçti.

5.2.2019 - 13:13

Okunma Sayısı : 380

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır. 

"Orta Doğu'da Akademik Mirası Koruma" projesi kapsamında Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ)"Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Mülteci Öğrenciler" konulu forum düzenlendi. Etkinlikte konuşan YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Rahmi Er, son 4 yılda YÖK'ün "çıktı odaklı" bir yapılanmaya girdiğini, bu kapsamda birçok proje başlattıklarını söyledi. 

 

Er, aldıkları bütün kararlarda kaliteyi öncelediklerini vurgulayarak, yerel ve küresel ölçekte rekabetçi bir yüksek öğretim sistemi hedeflediklerini kaydetti. "Uluslararasılaşma konusuna büyük önem verdik" Her akademik yılın başında çalışmalarına yenilerini eklediklerini anlatan Er, şöyle devam etti: 

 

"Yeni başlıklarımızdan biri de, geleceğin meslekleri konusudur. Günümüzde popüler bir tahmine göre, bugün ilkokula giden çocukların yüzde 65'i iş hayatında bugün mevcut olmayan alanlarda çalışmaya başlayacaklar. Sürekli değişen iş hayatına ve koşullara uyum sağlayabilmek ve gelecekteki mesleklere uygun programlara öncelik vermek son derece önemli. Bu yıl üniversitelerimizde dijital dönüşüm projesini de başlattık." Er, yabancı uyruklu öğrenci sayısının artışına işaret ederek, şöyle devam etti: "Bundan 4 yıl önce 48 binlerde olan uluslararası öğrenci sayımız 148 bini geçmiştir. Tabii bu dinamik bir rakam. Uluslararasılaşma konusuna büyük önem verdik. 

 

Örneğin Cibuti ile çok üst düzey ilişkiler geliştirdik. Uluslararası öğrencileri bilgilendirmek amacıyla 'Study in Turkey' web sitemizi güncelliyoruz. Bu sitede sistemimizle ilgili genel bilgilerin yanında burslar, deneyimler, yaşam şartları ve Türk kültürü gibi çeşitli bilgiler yer alıyor. Bu sayfamız bir anlamda bizim görünür yüzümüz. Üniversitelerimizden bir bölümü bu site için istenen verileri ne yazık ki henüz güncelleyemedi. Bu üniversitelerimizden verilerin girişini önemle rica ediyoruz." 

 

"Orta Doğu'da Akademik Mirası Koruma" projesinin önemine ve hedeflerine de değinen Er, dünyanın her köşesinde düzenlenen panellerle Orta Doğu'da olanları anlatmaya çalıştıklarını, bölgedeki kültür miraslarının savaşlar nedeniyle yok olduğunu, öğrenci ve akademisyenlerin mülteci konumuna düşürüldüğünü, bu kişilerin büyük bir bölümünün yarıda kalan eğitimlerini Türkiye'deki üniversitelerde sürdürdüğünü sözlerine ekledi. "Öğrenmek için sizlerle birlikteyiz" Cibuti Yükseköğretim ve Araştırma Bakanı Nabil Mohamed Ahmed de, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.