Cep telefonları, atık kutularıyla geri kazanılıyor

Cep telefonları, dünyanın en büyük e-atık problemi olarak bilgisayarları geride bıraktı. Her yıl dünya genelinde yüz milyonlarca cep telefonu çöpe atılıyor. Bu cihazların özellikle pilleri içerdikleri tehlikeli kimyasallar sebebiyle çevre için büyük tehdit oluşturuyor. Ancak bu cihazların pek çok parçası geri dönüşümle ekonomiye kazandırılabilecek nitelikte.

5.2.2019 - 15:17

Okunma Sayısı : 447

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.ABD ve Kanada'dan oluşan Kuzey Amerika bölgesinde her bir tüketici 18 ila 24 ayda bir yeni cep telefonu alıyor. Eski telefonlar ise çöp haline geliyor. Bu telefonlar, kurşun, cıva, kadmiyum, brom ve arsenik gibi tehlikeli maddeler içeriyor. Atıldıkları alanları, su kaynaklarını, hatta havayı bile kirletiyor. ABD Çevre Koruma Ajansı'na (EPA) göre, Amerikalılar her yıl 125 milyon telefonu atıp 65 bin 000 ton atık üretiyor.

 

Neyse ki, yeni bir tür elektronik geri dönüşümcüsü bu büyük sorunu çözmeye aday. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Call2Recycle, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki tüketicilere ve perakendecilere eski telefonları geri dönüştürmenin basit yollarını sunuyor. Tüketiciler, grubun web sitesinden kendilerine en yakın atık cep telefonu kutusunun yerini öğrenebiliyor. Çeşitli elektronik marketler ve alışveriş merkezlerinin çoğunda atık cep telefonu kutuları bulunuyor. 

 

Call2Recycle, bu kutularda biriken atık cep telefonlarını topluyor ve bunların içinden geri dönüştürülebilir parçalar ekonomiye kazandırılıyor. Tehlikeli atıklar ise uygun şekillerde bertaraf ediliyor.

 

YASAL ZORUNLULUK
Ne ABD ne de Kanada, federal düzeyde herhangi bir elektronik geri dönüşümü zorunlu kılmamakla birlikte, birkaç eyalet ve il kendi inisiyatifleriyle harekete geçiyor. Kaliforniya, Kuzey Amerika'da cep telefonu geri dönüşüm yasasınr geçirenl ilk eyalet. 1 Temmuz 2006’dan itibaren, Kaliforniya’da iş yapan elektronik perakendecilerin cep telefonu geri dönüşüm sistemine sahip olmaları şart. 

 

Benzer yasaları göz önünde bulunduran diğer eyaletler arasında Illinois, Mississippi, New Jersey, New York, Vermont ve Virginia da bulunuyor. Kanada'nın British Columbia, Alberta, Saskatchewan ve New Brunswick eyaletleri de yakında zorunlu cep telefonu geri dönüşüm sistemi üzerinde çalışıyor. 

Kaynak: www.thoughtco.com/how-to-recycle-old-cell-phones-1204145

 

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.