Öğrenci meydan okuması: Bu bilgi ne işime yarayacak?

'Bu bilgi ne işime yarayacak; bunu nerede, ne zaman kullanacağım?..' Öğrenciler, bu soruyu genellikle öğretmenin yetkisine meydan okumak için soruyor. Her öğretmen hayatında en az bir kez böyle bir durumla karşılaşmıştır. Peki bu şekilde meydan okuyan öğrenciye nasıl davranılmalı?

6.2.2019 - 14:24

Okunma Sayısı : 438

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Eğitimci Anna Mae Tempus'un konuyla ilgili makamesi şöyle:

 

10. sınıf İngilizce dersinde karmaşık bir proje üzerindeyken bir öğrencim elini kaldırdı ve yüzünde tuhaf bir gülümsemeyle şunu sordu: “Ms. Tempus, bunu ne zaman kullanacağım?”

 

Oysa, dersimi ve projemi özenle ve tutkuyla hazırlamıştım. Tasarladığım çalışma notları ve görsel materyaller öğrencim için hiçbir şey ifade etmiyordu. Şüpheleri vardı ve onları dile getirdi.

 

Dilimin ucunda esprili bir söz geldi: “Peki, beynini tekrar kullanacak mısın?” Ancak o anda öğrencimle gözgöze geldim ve bunu söylemekten vazgeçtim. Onu şöyle karşılık verdim: “Harika bir soru!”

 

Derslerimiz genellikle yıllarca süren eğitim ve tecrübenin sonucudur ve yetkimizin sorgulanması biz öğretmenler için sinir bozucu olabilir. Ancak bir de öğrenci tarafından bakmak gerekiyor...

 

Öğrenci hangi düşünceyle size meydan okumuş olursa olsun bunun bazı faydaları olabilir. Örneğin bu soru, öğrencinin eleştirel düşünme becerisini gösterir. Soruyu öğretmen olarak ciddiyetle cevaplamak, öğrencilerin düşünme süreçlerine saygı duyma ve bunlara katılma istekliliğini gösterir. 

 

“Bunu ne zaman kullanacağım?” sorusunun yanıtını vermek için kullandığım strateji oldukça basit. Faaliyetlerimi ve projelerimi en temel becerilere göre daraltarak başlıyorum. O zaman üzerinde çalıştığım bir aktiviteye temel bir beceri kazandırmış olurum. Örneğin, öğrencilerime “Bu romandaki ana çatışmayı tanımla ve analizinde en az iki delilden alıntı yap” diyebilirim. 

 

Sonuçta, konu ne olursa olsun, öğrencinin bu tip meydan okuyucu bir sorusunu ciddiye alıp ciddiyetle yanıtlamak gerekir. Açık sözlü şekilde cevap vermek, öğreciye yol göstermek onların ilgi düzeyini ve derse katılımlarını artırır ve en önemlisi dersi sahiplenmeleri için cesaretlendirir. 

 

Yararlanılan Kaynak: www.edutopia.org/article/when-am-i-ever-going-use

 

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.