İşte en çok konuşulan 10 dil

Halen dünyada aktif olarak konuşulan tam 6 bin 909 dil var. Ancak bunların yalnızca yüzde 6'sı bir milyon ve daha fazla kişi tarafından konuşuluyor. Öte yandan küreselleşme dillerin büyük bölümünü yok ederken, belli başlı dillerin daha da yaygınlaşmasını sağlıyor. Dünyanın en popüler ve en fazla kişi tarafından konuşulan 10 dili şöyle:

8.2.2019 - 14:36

Okunma Sayısı : 1037

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Tahminlere göre dünyada bazı dilleri konuşan insanların sayısı artmaya devam edecek. Şu anda dünyaya hâkim olan 10 dil var. Dünyanın en popüler ve en fazla kişi tarafından konuşulan 10 dili şöyle:

 

       DİL             ÜLKE        KONUŞAN SAYISI

1- Çince            37 ülke      1 milyar 284 milyon 

2- İspanyolca    31 ülke      437 milyon

3- İngilizce        106 ülke    372 milyon

4- Arapça          57 ülke      295 milyon

5- Hintçe           5 ülke        260 milyon

6- Bengalce      4 ülke        242 milyon

7- Portekizce    13 ülke      219 milyon

8- Rusça           19 ülke      154 milyon

9- Japonca        2 ülke        128 milyon

10- Urduca        6 ülke        119 milyon

 

ÇİN DİLLERİ
Bugün Çin'de 1,3 milyardan fazla insanın yaşadığı için, Çince'nin en çok konuşulan dil olması sürpriz değildir. Çin'in alanı ve nüfusunun büyüklüğü nedeniyle, ülke birçok benzersiz ve ilginç dili sürdürebiliyor. Dillerden bahsederken, "Çince" terimi, ülkede ve başka yerlerde konuşulan en az 15 lehçeyi kapsar.

 

Mandarin en çok konuşulan lehçe olduğundan, pek çok kişi Çince kelimesini kullanmak için kullanır. Ülkenin kabaca yüzde 70'i Mandarin dili konuşuyor olsa da, diğer birçok lehçe de konuşuluyor. Dillerin birbirlerine ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak, diller farklı derecelerde karşılıklı olarak anlaşılabilir. En popüler dört Çin lehçesi Mandarin (898 milyon konuşmacı), Wu (Şangayca lehçesi olarak da bilinir, 80 milyon konuşmacı), Yue (Kantonca, 73 milyon) ve Min Nan (Tayvanlı, 48 milyon).

 

İSPANYOLCA NEDEN BU KADAR YAYGIN?
İspanyol dilinin yayılması sömürgeciliğe dayanıyor. 15. ve 18. yüzyıllar arasında İspanya, Güney, Orta ve Kuzey Amerika'nın büyük bölgelerinin çoğunu sömürgeleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri'ne dahil edilmeden önce, Teksas, Kaliforniya, New Mexico ve Arizona gibi yerler eski bir İspanyol kolonisi olan Meksika'nın bir parçasıydı. İspanyolca, çoğu Asya'da duyulan ortak bir dil olmasa da, Filipinler'de çok yaygındır, çünkü bir zamanlar İspanya'nın bir kolonisidir.

 

Çince gibi, birçok İspanyolca lehçesi var. Bu lehçeler arasındaki kelime, hangi ülkede bulunduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Aksan ve telaffuz da bölgeler arasında değişir. Bu diyalektik farklılıklar bazen karışıklığa neden olsa da, hoparlörler arasındaki çapraz iletişimi engellemezler.

 

KÜRESEL DİL İNGİLİZCE 
İngilizce de tıpkı İspanyolca gibi bir sömürge dilidir. İngiliz sömürgeci çabaları 15. yüzyılda başladı ve Kuzey Amerika, Hindistan ve Pakistan, Afrika ve Avustralya gibi çok uzaklara kadar olan yerler de dahil olmak üzere 20. yüzyılın başlarına kadar sürdü. İspanya'nın sömürge çabalarında olduğu gibi, İngiltere tarafından sömürgeleştirilen her ülkede İngilizce neredeyse resmi dil haline geldi.

 

Kaynak: www.thoughtco.com/most-popular-languages-1434469


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.