Okulların yarısında beden eğitimi dersi işlenmiyor

Bir şirket tarafından yapılan 'Türkiye Spor Kültürü' araştırmasına göre okulların yaklaşık yarısında beden eğitimi dersleri işlenmiyor. Sebepleri ise şöyle sıralanıyor: Okullarda spor yapabilecek uygun alan, donanım ve ekipman bulunmaması, beden eğitimi öğretmeni eksikliği ve bu derse önem verilmemesi vs...

14.2.2019 - 10:25

Okunma Sayısı : 2519

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.P&G Türkiye Spor Kültürü Araştırması, Türkiye'de hem eğitim kurumlarında hem de günlük yaşamda sporun çocukların yaşamından uzak olduğunu gösteriyor. Araştırmanın çarpıcı sonuçları şöyle:

 

- Genellikle mahallelerdeki/ parklardaki belediyenin ücretsiz spor aletleri ile spor yapılıyor. Özel spor salonu üyeliği çocuklu ailelerin sadece yüzde 1’i için söz konusu.

 

- Çocuklarda düzenli yani haftada 2-3 kere spor yapanların oranına baktığımızda ise her 10 çocuktan 2’sinin düzenli spor yaptığını görüyoruz.

 

- Türkiye genelinde 5-13 yaş arasındaki çocukların gittikleri okulların yarısından fazlasında spor yapabilecekleri alanlar bulunmuyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesindeki okullarda spor yapılabilecek alanların olmaması dikkat çekici.

 

- Türkiye’deki okulların sadece yarısında beden eğitimi dersleri aktif olarak yapılıyor.

 

GENÇLERİ SPOR İÇİN TEŞVİK EDİYORUZ

P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, gençleri spor yapmaya özendirmeyi ve sporcuları maddi –manevi desteklemeyi kurumsal bir ilke olarak benimsediklerini söyledi.

 

Turnaoğlu, dünya çapında annelere yönelik “Teşekkürler Anne” kampanyasını yıllardır yürüten P&G’nin; Türkiye’de ise Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) işbirliğiyle 2014 yılından bu yana Olimpik Anneler Projesi’ni sürdürdüğünü hatırlattı.

 

Turnaoğlu şöyle konuştu: “ Markalarımızla futbol, basketbol, voleybol gibi popüler branşlara destek olurken; kurumsal olarak da Olimpik Anneler projemizle Türkiye’de çok bilinmeyen olimpik sporları yapan gençlerimize destek oluyoruz. Hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları. Projemiz, Türkiye’de spor kültürünün gelişmesi ve çocukların spora yönlendirilmesini amaçlayan, tüm spor dallarını kapsayıcı bir proje. Çocuğun hayatında en önemli figür anne. Bu yüzden annelerimize elimizi uzattık. Annelerimizi desteklersek, önyargılarını kırmalarına katkıda bulunur ve yüreklendirirsek, çocuklara ve gençlere en büyük desteği sağlayacağımızı biliyorduk. ‘Çocuğuna spor yaptıran her anne Olimpik Annedir’ dedik ve harekete geçtik.”

Kaynak: pervinkaplan.net


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.