MEB'de 'yoga' krizi

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Şubat 2019 tarihinde yayınladığı bir yazı ile ünlü sunucu Ece Vahaoğlu'na ait bir firmanın tüm okullarda ücretsiz yoga eğitimi sunmasına izin verdi. Ancak bakanlık, gelen tepkiler üzerine söz konusu izin yazısını iptal etti.

15.2.2019 - 11:35

Okunma Sayısı : 460

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Yoga eğitimi alarak bu konuda uzmanlaşan ünlü sunucu Ece Vahapoğlu,  Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Türkiye geneli resmi-özel tüm anaokulu,ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik ücretsiz 'Ece Vahapoğlu ile Çocuk Yogası' etkinliği düzenleme talebinde bulundu. Talepte, eğitimin, öğrencilere kendilerinin farkında olmalarını sağlamak, konsantrasyonu artırmak; arkadaşlığı, paylaşmayı ve sosyalliği artırmak, pedogojik  oyun anlatımıyla yoga nefes egzersizleri yaptırmayı amaçladığı belirtildi.

 

Talebi değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü yoga etkiniliğine izin verdi. Bakanlık Türkiye'deki tüm okullara yazı yollayarak bunu duyurdu. Yazıda etkinliğin; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Millî Eğitim Temel Kanunu ile Türk Millî Eğitimi'nin genel amaçlarına uygun olarak, yürürlükte olan tüm düzenlemelerde belirtilen hüküm, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde, denetimleri ilgili okul, ilçe/il millî eğitim müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmek üzere, derslerin aksatılmaması, gönüllülük esasına göre yapılmasını istedi. 

 

Ancak konunun basında yer alması üzerine büyük tepki geldi. Yoganın Hinduizm ve Budizm propagandasına yol açabileceği için MEB protesto yağmuruna tutuldu. Bunun üzerine Bakanlık, Ece Vahapoğlu'na verilen okullarda yoga eğitimi izninin iptal edildiğini açıkladı.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.