Üniversiteli işsiz sayısı 1 milyonu aştı

Türkiye, işsizliğin belki de en tehlikeli türü olan eğitimli işsizlik girdabında... Ülkede TÜİK verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı 4 milyonu buldu. Bunun yüzde 25'ini, yani 1 milyonunu üniversite mezunları oluşturuyor. Üniversiteli işsizler arasında da yaklaşık 400 bin kişiyle atanamayan öğretmenler ilk sırada...

25.2.2019 - 12:44

Okunma Sayısı : 459

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Bağımsız Sağlık-Sen, Türkiye'de 4 milyona ulaşan ve sayıları her geçen gün daha da artan işsizlerin yüzde 25'inin yükseköğretim mezunlarından oluştuğunu açıkladı. Bağımsız Sağlık Sen Başkanı Mehmet Bayraktar, iş bulmak için Türkiye'de iyi bir eğitim almanın artık yeterli olmadığını söyledi.

 

Bağımsız Sağlık-Sen'in hazırladığı raporda, 2018 Kasım ayı itibarıyla Türkiye'deki işsiz sayısının 3 milyon 981 bin kişiye ulaştığı belirtiliyor. Türkiye'de son bir yılda 230 bin kişinin işsiz kaldığına dikkat çekilen raporda, aynı dönemde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısının da 706 bin kişi arttığı vurgulandı. Raporda 14-24 yaş grubundaki genç nüfustaki işsizlik oranının da 4.3 puan birden artarak yüzde 23.6'ya yükseldiğine dikkat çekildi.

 

Bayraktar, Türkiye'de işsizlik oranlarının her geçen gün biraz daha arttığına işaret ederek, özellikle üniversite mezunu gençlerin durumunun içler acısı olduğunu belirtti.

 

İŞ BULMAK İÇİN EĞİTİM YETMİYOR

İş bulmak için Türkiye'de sadece iyi bir eğitim almanın yeterli olmadığını ifade eden Bayraktar, şöyle dedi: “Rakamlar da gösteriyor ki Türkiye'de her 4 işsizden 1'i üniversite mezunudur. Bu durum içler acısı bir tabloyu ortaya koymaktadır. Eğitimli gençlerimizin iş bulamamış olması geleceğimiz açısından vahim bir tablo.”

 

TÜİK RAKAMLARI İŞARET EDİYOR
TÜİK'e göre, ülke genelinde işsizlik yüzde 12.3'e yükselirken üniversite mezunlarındaki işsizlik oranı genel oranı da aşarak yüzde 13.1'e çıktı. Üniversiteli işsizlerin yanı sıra mesleki ve teknik lise mezunlarındaki işsizlik oranı da geçen yıla göre 1.8 puan birden artarak üniversite mezunları seviyesine yükseldi. Kaynak: Sözcü


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.