12 yaşındaki çocuk, evde nükleer füzyon reaktörü yaptı

ABD'de yaşayan bir çocuk, internetten aldığı malzemelerle evinde füzyon reaktörü yaptı. Çalışır durumdaki reaktör toplam 10 bin dolara mal oldu. Füzyon reaktörleri, nükleer santrallerdeki mantığa yakın bir sistemle çalışıyor. Ancak radyasyon tehlikesi olmadığı için temiz enerji sağlıyor.

27.2.2019 - 15:32

Okunma Sayısı : 1498

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Facebook, Apple, Microsoft, Dell, HP ve Nike gibi pek çok büyük Amerikan şirketi amatör şekilde ev garajlarında kuruldu. ABD'li bir çocuk ise tüm bu girişimleri adeta meydan okurcasına evinin kullanılmayan boş bir odasında nükleer füzyon reaktörü yaptı. Reaktör, çalışabilir durumda. 

 

Jackson Oswalt isimli 12 yaşındaki çocuk ihtiyaç duyduğu tüm malzemeleri ABD'nin ünlü internet alışveriş sitesi eBay'dan satın aldı. Reaktör bitene kadar annesi ve babası projenin ne olduğu konusunda herhangi bir fikre sahip değillerdi. Ancak oğullarına güvenip malzemeler için gereken 10 bin doları ödediler. 

 

Oswalt'ın reaktör kurma konusunda herhangi bir eğitimi yoktu. Open Source Fusor Research Consortium adlı internet forumundaki yazıları okuyan ve burada yazan çılgın bilim adamlarıyla irtibat kuran küçük çocuk füzyon reaktörü yapmayı öğrendi. 

 

Jackson Oswalt, ihtiyaç duyduğu parçaları bulmanın sanıldığından kolay olduğunu söylüyor. Parçaların bazılarını başka cihazlardan söktüğünü söyleyen Oswalt, bazılarını da kendi projesine uygun hale getirecek şekilde modifiye etmiş. Oswalt'ın bir yıl dolmadan tamamladığı reaktör, bir grup mühendis tarafından da incelenerek onaylandı.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.