Savcı, halı sahadan çıkmayan 14 öğretmeni gözaltına aldırdı

Diyarbakır Çermik'te ismi açıklanmayan bir savcı, maç için halı sahaya kendi zamanından bir saat önce geldi. Bu sırada 14 öğretmen sahada maç yapıyordu. Savcı öğretmenlerin sahayı kendilerine terk etmelerini istedi. Öğretmenler kabul etmeyince polis çağırıp öğretmenlerin tümünü gözaltına aldırdı. Skandal olaya MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran da isyan etti.

28.2.2019 - 11:11

Okunma Sayısı : 6579

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.İddiaya göre Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde bir savcı, halı saha için 22.00-23.00 saatlerinde yer ayırttı. Ancak savcı saatleri karıştırıp sahaya 21.00'da geldi.  21-22 saatleri ise yine ilçede görev yapan 14 öğretmen tarafından ayırtılmıştı. Sahada öğretmenleri gören savcı, kendi saatleri olduğunu söyleyerek öğretmenlerden sahayı terk etmelerini istedi.

 

Öğretmenler ise kendi ayırttıkları saatte sahada olduklarını belirterek savcının talebini kabul etmedi. Savcı bunun üzerine halı sahaya polis çağırarak 14 öğretmeni gözaltına aldırttı. Olay eğitim camiasında büyük tepkilere yol açtı. 

 

MEB: ÖĞRETMENLER ÜVEY EVLAT DEĞİLDİR
Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran olay hakkında twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: "Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür."

 

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan ise twitter hesabından şu tepkiyi gösterdi: " Diyarbakır Çermik.Halı saha maçı için savcı bey,tahsis edilenden bir saat önce gelir.Maç yapmakta öğretmenlere “siz çıkın ben oynayacağım” der. Öğretmenler çıkmayınca, polise talimat verir 14 öğretmeni gözaltına aldırır. Maç bitinceye kadar..YUH demekten başka ne söylenir ki?!"

 

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da şunları aktardı: "Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Bey bu konuyu araştırmalı. Şırnak'ta öğretmenlik yaptığım yıllarda benzer bir hadise yaşamıştım.İçimde yaradır hala.. Bu konu araştırılmalı. İlgili kişilerin ifadesine başvurulmalı. Hoyratlık kimsenin işi değil. Adaletin mekanizmasının hiç değil."

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.