Öğrenciler ders ve kurs sarmalında bıkkın ve devamsız

Milli Eğitim Bakanlığı, kapatılan özel öğretim kurslarının derine getirilecek destekleme kurslarıyla ilgili araştırma yapıldı. Milli Eğitim Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre öğrenciler, yoğun ders ve kurs sarmalında boğuluyor. Bıkkınlık ve derslere devamsızlık en büyük sorun.

6.3.2019 - 10:20

Okunma Sayısı : 839

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Söz konusu araştırma, MEB'in dergisinde “Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına Yönelik Öğretmen Görüşleri” başlığıyla yayımlandı. Araştırma kapsamında öğretmenlere, kursların avantajları ve dezavantajları soruldu. Öğretmenler genel olarak kursların öğrencilere faydalı olduğunu düşünse de birçok öğretmen kurslara ilişkin olumsuz görüş bildirdi.

 

ÖĞRETMENLER KURSLAR İÇİN NE DİYOR?

Destekleme ve yetiştirme kurslarının etkili olmadığını düşünen bazı öğretmenlerin görüşleri araştırmada şöyle kaydedildi:

 

- Hafta içi sekiz saat dersin ardından üç saat daha kurs çekilmiyor.

 

- Öğrenci bu kadar saati kaldıramıyor. Hafta sonu aynı şekilde on saate yakın bir ders hiç verimli olmuyor.

- Genelde verimli olmuyor. Bu da öğrencilerin bakış açıları ile ilgili olarak değişiyor. Dershane zihniyetinden zor vazgeçiyorlar.

 

ÖĞRENCİYE AŞIRI YÜK GETİRİYOR

Destekleme ve yetiştirme kurslarına yönelik olumsuz düşüncelerini bildiren öğretmenlerin tamamı, kursların öğrencilere aşırı yük getirdiği görüşünde birleşti. Kurs saatlerinin yeniden ele alınması gerektiğini ifade eden öğretmenler, yorucu geçen kursların öğrencilerde bıkkınlık oluşturduğunu anlattı.

 

Araştırmada, ulaşım ve yemek sorunu da kursların dezavantajları arasında öne çıkarken birçok öğretmen, “Öğrencilerin kendilerine ayıracakları zaman azalıyor” diyerek kursların öğrencileri sosyal aktivitelerden uzaklaştırdığını belirtti. Araştırma çerçevesinde görüşülen bir öğretmenin, “Bir öğrenci günde ortalama 12 saat ders yapıyor. Bunun pedagojiye ters düştüğünü her eğitimci anlar” ifadeleri dikkati çekti.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.