Okullarda artık okul sütü dağıtılmayacak!

Çocukların sağlıklı beslenmesi ve süte ulaşımını kolaylaştırmak için 7 yıldır aralıksız sürdürülen okul sütü programı, bu yıl sessiz sedasız kaldırıldı. Tarım Bakanlığı ve MEB, okul sütü programının bu yıl neden uygulamadan kaldırıldığına dair bir açıklama yapmadı.

8.3.2019 - 12:18

Okunma Sayısı : 860

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Ana sınıfı dahil olmak üzere resmi ve özel okullarda uygulama sınıfı ve ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığı kazandırmak, bu sayede yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini desteklemek amacıyla 2011-2012 eğitim öğretim yılında başlatılan okul sütü programı 7 yıldır aralıksız uygulanıyordu. Okul sütü programı kapsamında eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Türkiye genelinde yaklaşık 35 bin okulda 7 milyon öğrenciye 250 ile 300 milyon arasında kutu süt dağıtılıyordu.

 

HÜKÜMET TARAFINDAN ÖNEMSENEN BİR PROJEYDİ
Okul sütü programının amacı hükümet tarafından şu şekilde belirlenmişti; “Okul Sütü Programı”, Hükümetimizin gıda ve sağlık politikalarının en önemli ayağını oluşturan “Toplum sağlığının korunması ve iyileştirilmesi” hedeflerine ulaşmakta, kapsamı itibariyle en geniş kitleye erişim sağlayan ilk ve tek uygulamadır. Ülkemizde toplumun tüm kesimlerinden destek gören “Okul Sütü Programı” ile çocuklarımızın sağlığına verilen katkı, ülkemizin sağlıklı geleceğine de yapılan en büyük yatırımdır.

 

7 farklı coğrafi bölgede, sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan yaşam tarzları, bireylerin beslenme alışkanlıklarını da küçük yaşlardan itibaren şekillendirmektedir. Özellikle vitamin ve mineral yetersizliğinden kaynaklanan birçok sağlık sorununun önüne geçilmesinde, “Okul Sütü Programı” önemli bir rol oynamaktadır.

 

İstikbalimiz olan çocuklarımıza, dolayısıyla geleceğimize en büyük yatırım anlamı taşıyan Okul Sütü Programı'nın uygulanmasının önemi, ülkemizde binlerce çocuğun ailelerinin sosyo-ekonomik durumları nedeniyle hiç süt içemediği göz önünde tutulduğunda daha iyi anlaşılacaktır.


Kaynak: Milli Gazete


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.