Liselerdeki devamsızlık mevzuatı hukuka aykırı!

Liselerimizdeki devamsızlık mevzuatı hukuka aykırı ve öğrencilerimizi mağdur ediyor:

13.3.2019 - 16:17

Okunma Sayısı : 3610

Yorum Sayısı : (2) yorum yapılmıştır.1. MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, 

 

2018-2019 eğitim öğretim yılının başında,

 

1 Eylül 2018 tarihli ve 30522 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan  Yönetmeliğin 36'ncı maddesi ile devamsızlıklarla ilgili düzenlemeler yapıldı.

 

2. 30 gün raporlu özürlü devamsızlık süresinden dolayı başarısız sayılan öğrencilerin ders puanları dikkate alınmayıp öğrenciler doğrudan sınıfta kalıyor. Bu öğrencilerimizi gerçekten mağdur edici bir uygulama.

 

 3.Yönetmelik kapsamında devamsızlık süresi ile ilgili istisnai durumlar da düzenlemelerde yer alıyor. İlgili maddede,

 

“Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviye ihtiyaçı olan  öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak" öngörülmektedir. Bu hüküm de öğrencilerimizi tam olarak mağdur edici.

 

4. Anılan yönetmeliğin her iki hükmüde kanımızca hukuka aykırı.

 

5. Örnek: Öğrencimiz, spor yaparken bacağında ortepedik rahatsızlık oluştu. Toplam 32 gün gibi ilgili doktorlarımızın tedavi süreci için verdiği anılan hastenelerimizden raporu var.

 

"Kontrol  kayıtlı sürekli tedavi " değil. Yani Allah korusun lösemi kanser  vb. değil. Ortepedi, trafik, zayıf, bağışıklık... gibi nedenlerle 32... gün olarak raporlu.

 

Öğrenci, özürsüz devamsızlığı 30 günü geçince devamsızlıktan sınıfta kalıyor.

 

6. Rapor ,anılan maddeye göre geçerli sayılabilir mi? 

 

Kontrol kayıtlı sürekli rahatsızlık değil.

 

7. Rapor, neden geçersiz sayılıyor? 

 

Öğrencinin özrü geçerli.

 

Neden mağdur olsun?!

 

8. MEB'mızın ,sağlık raporları ile ilgili mevzuatı, yönetmelik md. ile yok sayması, anılan öğrencimizin devamsızlıktan sınıfta kalması hukuka uygun olabilir mi? 

 

3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu

 

ile 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümleri çerçevesinde; Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar yürürlükte iken , haklı sağlık özrüne dayalı gerçek ve üsule uygun  raporların dikkate alınması ve kabulü gerek mez mi ?

 

9. Açık Liseye geçişleri de, süre yönünden mümkün olmaz.

 

10.Öğrencilerimizin mağduriyetleri önlenmeli.  

 

Yönetmelik  de, acil olarak değişiklik yapılmalı. 

 

Her öğrencimizi kazanmalıyiz. 

 

Devamsızlık yeniden düzenlenmeli.

 

Bir yandan zorunlu eğitim, bir yandan gerçek  sağlık  raporunun geçersiz sayılması sonucu 31, 32...gün  gibi haklı sağlık özrü olan öğrencilerimizin doğrudan sınıfta bırakılması uygun olabilir mi?

 

Bir yandan sağlık durumu diğer yandan rapora haklı mazerete karşın devamsızlık nedeniyle doğrudan sınıfta kalmak öğrencilerimiz için kabul edilebilir bir uygulama değildir.Rapor süresi kadar özre dayalı devamsızlık hakkı verilmesi hukukun gereğidir.

 

Uygulama kanımızca, aynı 2. maddeki hukuk devleti ilkesine ve 11. maddedeki Any.mızın bağlayıcılığı ilkelesine de açıkça aykırı.

 

 MEB mız, Sevgili Ziya Selçuk Hocamız, öğrencilerimizin mağduriyetlerini  umarım önleyecektir.

*

12.03.2019

Mustafa Bilgin
Eğitimci
Kamu Yön.Uz.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (2) yorum yapılmıştır.


  • Gülcan

    14 Haziran 2019 Cuma

    Kızım 11.sınıf sağlık Lisesinde okumaktadır. devamsızlık günü 11,5 gündür not ortalaması 75 yapılan Devamsızlık bayram tatilinin sonunda okul da ders işlenmediğinden dolayı gitmemiştir buna rağmen kızım okulda kalmıştır. Çocuk epilepsi hastasıdır rapor götürdüm buna ilişkin kabul edilmedi heyet raporu olması gerekiyormuş Pazartesi almaya çalışıcam.nasıl bir yol izleyebiliriz

  • Gülcan

    14 Haziran 2019 Cuma

    Kızım 11.sınıf sağlık Lisesinde okumaktadır. devamsızlık günü 11,5 gündür not ortalaması 75 yapılan Devamsızlık bayram tatilinin sonunda okul da ders işlenmediğinden dolayı gitmemiştir buna rağmen kızım okulda kalmıştır. Çocuk epilepsi hastasıdır rapor götürdüm buna ilişkin kabul edilmedi heyet raporu olması gerekiyormuş Pazartesi almaya çalışıcam.nasıl bir yol izleyebiliriz

Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.