Liseli genç, okulda nükleer füzyon reaktörü yaptı

Ankara’da yaşayan 12’nci sınıf öğrencisi Ateş Fettahoğlu, tasarladığı nükleer füzyon reaktöründe nükleer tepkime elde etti. Fettahoğlu'nun projesi, Türkiye'de bir lisede yapılan ilk nükleer füzyon reaktörü oldu.

19.3.2019 - 10:25

Okunma Sayısı : 833

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.TED Ankara Koleji 12’nci sınıf öğrencisi Ateş Fettahoğlu, okulun teknoloji üretim merkezi olan TEDNOKENT’te tasarımı ve yapımı kendine ait olan bir nükleer füzyon reaktörü geliştirdi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu mühendislerinden ve Ankara Üniversitesi Nükleer Bilim Enstitüsü’nden onaylı reaktör ile Türkiye’de ilk kez bir lisede plazma reaktöründe nükleer reaksiyon yakalandı.

 

TED Ankara Koleji Vakfı Yönetim Kurulu, geçtiğimiz yıl Ateş Fettahoğlu’na gerekli fon desteğini sağladı. Tamamen yerli üretim olan reaktörün parçaları Ostim’de bir tornada yaptırıldı. Yaklaşık iki yıl süren yapım ve deneme süreçlerinin ardından Nükleer Füzyon Reaktörü, 4 Mart’ta çalıştırılarak, oluşan nükleer tepkime kameralar aracılığıyla gözlenebildi ve kayda alındı. Yetkili mercilerden güvenlik onay belgesi alan, ancak okul bünyesinde güvenlik izni verilmediği için döteryum yerine içindeki havanın hızla iyonlaştırılması ile çalıştırılan sistemle mor bir güneş oluşturuldu.

 

ENERJİ KAYNAĞI YARATIYOR
Fettahoğlu, nükleer füzyon reaktörü teknolojisinin uzayda ulaşımdan enerji üretimine kadar pek çok kullanım alanına sahip olduğunu, normalde 400 litrelik kimyasal yakıtla elde edilen enerjinin, reaktör söz konusu olduğunda bir kum tanesi kadar yakıtla elde edilebileceğini belirtti. Kaynak: Hürriyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.