İşte 1 milyon dolar ödül kazanan öğretmen

Uluslar arası çapta eğitim faaliyetleri yürüten Varkey Foundation'ın 2019 Yılın Öğretmeni ödülünü kazanan isim belli oldu. Kenya'daki yoksul bir köyde görev yapan fen öğretmeni Peter Tabichi, yılın öğretmeni seçildi. Tabichi, her ay maaşının yüzde 80'ini yoksul öğrencilere harcıyordu. 179 ülkeden 10 bin aday arasından seçilen Tabichi, 1 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu.

25.3.2019 - 10:18

Okunma Sayısı : 358

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Kenya'nın Nakuru kırsalındaki yoksul bir köyde çocuklara fen dersi veren Peter Tabichi, 1 milyon dolar değerindeki '2019 Küresel Öğretmen Ödülü'nü kazandı. Aynı zamanda bir Fransisken rahibi olan Tabichi, kendi maaşıyla kitap ya da üniforma alacak parası olmayan öğrencilerine destek oluyor.

 

Çocukların eğitimde devamlılığı için çalışan öğretmen, aileleri de kız çocuklarını erken yaşta evlendirmemeleri için ikna etmeyi amaçlıyor. 36 yaşındaki öğretmen, "Bu çocukların tek sorunları para da değil. Çoğu ya öksüz ya da yetim" diyor. Tabichi sözlerine şöyle devam ediyor: "Afrika artık genç bilim insanları, mühendisler, bir gün dünyanın dört bir yanında adını duyuracak girişimciler yaratacak. Kız çocuklar da bu hikayenin en önemli kahramanı olacak."

 

Varkey Foundation'ın düzenlediği ödüller için 179 ülkede 10 bin kişi aday gösterildi. Ödülün amacı öğretmenlik mesleğinin itibarını yükseltmek. Kaynak: BBC Türkçe


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.