Hayırsever dedi, köy okuluna zeka oyunları sınıfı yaptırdı

Aksaray'ın Eskil ilçesine bağlı Kaputaş Yaylası'nda yaşayan 85 yaşındaki Hacı Memduh Çeçen, köy okuluna "akıl ve zeka oyunları sınıfı" yaptırdı. Çocukken okula gidemeyen, okuma yazmayı da yıllar sonra köy imamından öğrenen Memduh Dede, "Şehirdeki çocukların hangi imkanı varsa, burada da olsun istedim." dedi.

28.3.2019 - 10:59

Okunma Sayısı : 348

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Aksaray'ın Eskil ilçesine bağlı Kaputaş Yaylası'ndaki okulda, öğrencilerin başarı seviyesinin yükseltilmesi amacıyla 85 yaşındaki hayırsever Hacı Memduh Çeçen'in desteği ile "akıl ve zeka oyunları sınıfı" oluşturuldu.

 

Yaylada çiftçilik yapan Çeçen, çocukluğunda imkansızlık nedeniyle okula gidemedi. Okuma yazmayı yıllar sonra köye gelen imam sayesinde öğrenen Hacı Memduh Çeçen, kendisi okula gidemese de eğitim alanında yaptığı yardımlarla yayladaki çocukların daha iyi şartlarda eğitim almasına katkı sağlıyor. Çevredeki yaylalardan çocukların da eğitim gördüğü Taşkapı İlkokulu ve Ortaokuluna, yaptığı yardımlarla "akıl ve zeka oyunları sınıfı" açılmasını sağlayan Çeçen, elinden geldiğince eğitim yardımlarını da sürdürmek istiyor.

 

"Okumayı çok severim ama okula gidemedim"
Eğitim gönüllüsü Hacı Memduh Çeçen, kendisi okuyamasa da yöredeki çocukların okuması için elinden gelen katkıyı yapmak istediğini söyledi. Okul yönetiminin, çocuklar için "akıl ve zeka oyunları sınıfı" açma girişimini duyunca destek vermeye karar verdiğini anlatan Çeçen, "Küçüklüğümden beri okumayı çok severim ama okula gidemedim. Bütün çocukların iyi şartlarda okumasını isterim. Şehirde hangi imkanlar varsa burda da olsun isterim. Onun için de bu sınıfı yaptırdım. Eğitime destek olmaya devam edeceğim." diye konuştu.

 

"Sınıfımızda 32 çeşit oyun bulunuyor"
Dikkat eksikliğini gidermek için yaptıkları araştırma sonucu "akıl ve zeka oyunları sınıfı" açmaya karar verdiklerini dile getiren Süleyman Uz, şöyle devam etti: ''Akıl ve zeka oyunları sınıfını kurmaya karar verdiğimizde köy sakinlerimizden hayırsever Hacı Memduh Çeçen'in desteğini aldık ve bu sınıfı kurduk. Akıl ve zeka oyunlarını çocuklarımıza farklı bir şekilde veriyorduk. Fakat böyle bir sınıfta veremiyorduk. Çocukların motivasyonu zayıftı. Bu sınıf sayesinde çocuklardaki dikkat eksikliğini gidereceğiz. Sınıfımızda 32 çeşit oyun bulunuyor. Abolone, sumo, surak arta, piramit, pratik bardaklar, go, block me, satranç, dama, 9 taş ve hedef 5 gibi oyunlar bulunuyor. Sınıfımızın kapasitesi 30 öğrenci. 5 ve 6'ncı sınıflarda ders olarak ekledik. 1 ve 2'nci sınıflar serbest etkinlik saatinde bu sınıfı kullanabiliyor."

 

"Bakanlığımızın da bu konuda teşviki var"
İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Kolukısa ise sınıfın yapımında emeği geçen Çeçen'e teşekkür ederek, ''Burası öğrencilerimizin derslere motivasyonu açısından önem arz ediyor. Eskil'de ilk defa bu okul bünyesinde açıldı. Bakanlığımızın da bu konuda teşviki var. İnşallah önümüzdeki yıllarda okullarımızın hepsinde yaygınlaşır. Bu sınıfların ilçemizde eğitimde başarı çıtasını yükselteceğine inanıyorum.'' ifadelerini kullandı.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.