Okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı tanınması gerektiğine karar verdi.

3.4.2019 - 17:51

Okunma Sayısı : 884

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı verilmesi için yaptıkları talebin ret edildiğini hatırlattı. Geylan, bu karar üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) müracaat ettikleri söyledi. Kurumun da şikayeti kabul ederek, bakanlığa tavsiye kararı aldığını söyleyen Geylan şöyle dedi:

 

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNE TENEFFÜS HAKKI KARARI ÇIKTI
KDK tavsiye kararında şöyle diyor. Okul öncesi eğitim kurumlarında yeterli destek personelin görevlendirilmesi gerek. Öğretmenlerin dinlenme ve özel ihtiyaçlarını gidermeye yönelik tedbir ve uygulamalara ilişkin olarak tüm eğitim kurumlan için geçerli ve açıklayıcı yazılı düzenlemeler yapılmalı. Öğretmenlerin çalışma koşulları iyileştirilmeli. Okul öncesi  eğitimin niteliğinin artırılmasına yönelik ortak kalite standartlarının oluşturulması hususlarında. Milli Eğitim Bakanlığı’na bu yönde tavsiyede bulunuluyor. Kurumun bu tavsiye kararına göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuatta gerekli düzenlemeleri ivedilikle yapması gerekmek.”

 

DİĞER ÖĞRETMENLERİN HAKKI GİBİ
Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan diğer branşlarda ki tüm öğretmenlerin ve öğrencilerin teneffüs hakkı bulunduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Okul öncesi öğretmen ve öğrencilerinin teneffüs haklarının bulunmaması, insan haklarına da aykırı bir durumdur.  Bu nedenle, okul öncesi öğretmen ve öğrencilerinin de gün içerisinde teneffüs(dinlenme ve ihtiyaç izni) haklarını kullanmaları sağlanmalıdır.  Okul öncesi öğretmen ve öğrencilerine teneffüs hakkı verilmemesi, oyun çağındaki öğrencilerin yıpranmalarına ve motivasyon kaybı yaşamalarına engel olacaktır. Bu kararın takipçisi olacağız.” Kaynak: Pervinkaplan.net


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.