MEB araştırdı: Üstün zekalı çocuklar, Türkçe'den uzaklaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bilim ve sanat merkezlerinde yapılan bir araştırmaya göre üstün zekalı ve özel yetenekli öğrenciler, konuşurken, Türkçe kelimeler yerine yabancı karşılıklarını tercih ediyor.

8.4.2019 - 11:56

Okunma Sayısı : 343

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.İstanbul Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’nde (BİLSEM) görevli Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Sibel Selçuk’un 12-14 yaş arası 48 öğrenciyle yaptığı çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hakemli dergisi ‘Milli Eğitim’in özel sayısında yer aldı. Araştırmaya katılan öğrencilerin, yabancı kökenli sözcükleri Türkçe karşılıklarının yerine daha çok tercih ettikleri görüldü. 

 

Yabancı-Türkçe sözcüklerin tercih edilmesi oranlarına göre, öğrencilerin sadece yüzde 8’i ‘güle güle’ kelimesini kullanırken yüzde 40’ı ‘bye bye’ demeyi tercih ediyor. Yüzde 47’si ‘full’ kelimesini kullanırken, yüzde 1’i ‘tam’ diyor.

 

Bu durumun sebebi sorgulandığında öğrenciler, yabancı sözcüklerin yerine Türkçe karşılıklarını kullandıklarında arkadaşları tarafından anlaşılamadıklarını belirtiyor. Bazı öğrenciler, yabancı sözcükleri kullanmanın ‘daha havalı’ olduğunu söylüyor. Öğrencilerin yüzde 84’ü yabancı kökenli sözcüklerin Türkçe içerisinde kullanımını doğal karşılıyor. Yazışırken yazım-noktalama kurallarına dikkat edip-etmemeleri sorulduğunda ise yüzde 92’si büyükleriyle yazışırken buna özen gösterdiklerini söylüyor ancak arkadaşlarıyla yazışırken bu oran yüzde 8’e düşüyor.

 

‘ROL MODELLER İYİ ÖRNEK OLMALI’
Araştırmayı değerlendiren öğretmen Selçuk, “Türkçe’nin daha doğru, bilinçli ve güzel kullanımı için katılımcı öğrencilerin önerilerinin başında, medya ve rol modellerin dilinin iyileştirilmesi ve ezberci eğitimden uzaklaşılması geliyor” dedi. Kaynak: Hürriyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.