Gençlerin zor tercihi: Sınav mı, spor mu?

Hem kaliteli liselere hem de üniversiteleri giriş için yapılan sınavlar ve bunlara hazırlık maratonu öğrencilerin sosyal hayatını neredeyse yok ediyor. Spora hevesli ve yetenekli öğrenciler bile sınavlara hazırlanmak için yeterince antrenman yapamıyor. Gençler zor bir tercihte bulunmak zorunda kalıyor: Ya spor, ya sınav...

13.4.2019 - 10:43

Okunma Sayısı : 286

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Türkiye’nin satrançta genç umutları Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda yarışıyor. Ancak sınavlar onların spora ara vermesine neden oluyor. Türkiye, Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda 18 yaşın altında 10 sporcuyla yarışıyor. Avrupa’nın 32 ülkesinden 114’ü unvanlı 132 kadın satranç sporcunun mücadele ettiği Antalya'daki şampiyonada Türkiye'yi 16 sporcu temsil ediliyor.

 

SINAVLAR GENÇLERE SPORU BIRAKTIRIYOR
Milli takımda yer alan 16 sporcudan 10'unun yaşının ise 18'den küçük olması dikkati çekiyor. Şampiyonada milli kafilede yer alan Çisel Anaçoğlu, İrem Ezra Öz ve Gülenay Aydın, henüz 13 yaşında olmalarına rağmen milli formayı giydiler. 14 yaşında Simay Tanır, 15 yaşındaki Sıla Çağlar ve Esma Doğa Duran, 17 yaşındaki Uktenur Çatal, Busenaz Koçyiğit ve Sude Hereklioğlu ile 16 yaşındaki Defne Sade de milli takım adına yarışıyor.

 

 
SATRANÇ İLE KREŞTE TANIŞTI
Satranç sporu ile kreşte tanıştığı belirten 13 yaşındaki milli satranççı Çisel Anaçoğlu, "Başka sporları denedim ama hoşuma gitmedi" dedi. Kreşte satranç öğrendiğini ve yıl sonunda düzenlenen turnuvada herkesi yenmesi üzerine babası tarafından satranca yönlendirildiğini anlatan Çisel, şöyle dedi: "6 yaşından sonra kreşle birlikte satrancı da bıraktım. 8 yaşında tekrar başladım. Profesyonel oynamıyordum. İlk turnuvamda birinci oldum ve hırs geldi sonra da bırakmadım."

 

LGS GELİYOR, ARA VERECEK
Çisel, milli takım formasıyla Avrupa ve dünya şampiyonalarında elinden gelenin en iyisini yaparak derece almak istediğini söyledi. Öğrenim hayatı devam ettiği için bazı dönemlerde sınavlar nedeniyle yoğunluk yaşadığını dile getiren Çisel, önümüzdeki yıl LGS’ye gireceğini söyleyerek, şöyle dedi:

 

"Önümüzdeki sene LGS sınavı var ve daha az turnuvaya gideceğim ama kesinlikle satrancı bırakmayı düşünmüyorum. Türkiye’de sınav sistemi yoğun ve ön planda olduğu için spor daha geri plana düşüyor. İkisi beraber olur ama özellikle sınav senelerinde spora daha az zaman ayırmak zorunda kalıyoruz. Sınav yılım olduğu için bu yıl turnuvalara daha az katılacağım ama antrenörümle çalışmaya devam edeceğim."

 

Türkiye adına yarışan genç sporculardan 13 yaşındaki Çisel Anaçoğlu, Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda genç sporcu sayısının fazla olmadığını belirterek, şöyle dedi:  "Federasyonumuz bize güveniyor, çok şanslıyız. Satranç dışındaki branşlarda genç sporcu oynatmak fazla düşünülmüyor. Genelde Türk sporcu da oynatmıyorlar, yabancı sporcuya öncelik veriyorlar. Satrançta daha çok genç sporculara önem verildiği için gelişim de daha kolay oluyor." Kaynak: Pervinkaplan.net


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.