9 üniversiteye rektör atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 üniversiteye yaptığı rektör atamalarına ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yer aldı. Öte yandan 4 yeni fakülte kurulmasına karar verildi.

18.4.2019 - 10:30

Okunma Sayısı : 438

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Sedat Murat, Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Eyüp Ertuğrul Karsak ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hamdullah Şevli atandı.

 

Resmi Gazete'de yer alan diğer atama kararları ile Biruni Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adnan Yüksel'in, İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Sabahattin Aydın'ın, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Güven Sak'ın ve Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Paç'ın ataması gerçekleştirildi. Söz konusu atamalar 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13'üncü ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2'nci, 3'üncü ve 7'nci maddeleri gereğince gerçekleştirildi.

 

4 YENİ FAKÜLTE KURULDU
Öte yandan bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak enstitü, fakülte ve yüksekokul kurulması, kapatılması ve adlarının değiştirilmesi hakkındaki Cumhurbaşkanı kararları da Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı enstitü, fakülte ve yüksekokul kurulması, kapatılması ve adlarının değiştirilmesi hakkındaki Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'nin 18 Nisan 2019 tarihli sayısında yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre kurulan fakülte ve enstitüler şu şekilde:

 

Bartın, Bolu Abant İzzet Baysal, Burdur Mehmet Akif Ersoy ve Mersin üniversitelerine spor bilimleri fakültesi; Çanakkale Onsekiz Mart, Mardin Artuklu, Munzur ve Osmaniye Korkut Ata üniversitelerine sağlık bilimleri fakültesi; İskenderun Teknik Üniversitesi’ne havacılık ve uzay bilimleri ile turizm fakülteleri; Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne sanat, tasarım ve mimarlık fakültesi; Sanko Üniversitesi’ne lisansüstü eğitim enstitüsü; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne mimarlık, güzel sanatlar ve tasarım fakültesi; Tarsus Üniversitesi’ne mühendislik fakültesi; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne uygulamalı bilimler fakültesi; Eskişehir Teknik ile İstanbul Kültür Üniversitelerine lisansüstü eğitim enstitüsü; Marmara Üniversitesi’ne bağlı İslam ekonomisi ve finansı enstitüsü; Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ise kenevir araştırmaları enstitüsü kuruldu.

 

ÖZBEKİSTAN’A YÜKSEKOKUL
Ayrıca Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı Buhara İbni Sina Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kuruldu.

 

BAZI FAKÜLTELERİN ADI DEĞİŞTİ
Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin adı Dede Korkut Eğitim Fakültesi; Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin adı Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesi olarak değiştirildi.

 

10 YÜKSEKOKUL, 5 ENSTİTÜ, 3 FAKÜLTE KAPATILDI
Öte yandan, Bartın, Bolu Abant İzzet Baysal, Burdur Mehmet Akif Ersoy ve Mersin üniversitelerine bağlı beden eğitimi ve spor yüksekokulları; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale Sağlık Yüksekokulu; İskenderun Teknik Üniversitesi Sivil Havacılık ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik yüksekokulları, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi; Mardin Artuklu, Munzur ve Osmaniye Korkut Ata üniversitelerine bağlı sağlık yüksekokulları, Sanko Üniversitesi Sağlık Bilimleri ile Fen Bilimleri enstitüleri; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar ile Mimarlık fakülteleri; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu; Eskişehir Teknik ile İstanbul Kültür üniversitelerine bağlı fen bilimleri enstitüleri; İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ise kapatıldı.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.