Çok trafik cezası yiyen, daha fazla trafik sigortası ödeyecek

Tüm motorlu araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu zorunlu trafik sigortasında büyük bir değişikliği gidiliyor. Buna göre artık trafik kurallarını ihlal eden ve trafik cezası yiyenler, ceza yemeyen sürücülere göre daha fazla sigorta primi ödeyecek.

24.4.2019 - 10:09

Okunma Sayısı : 714

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'i, bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. 

 

Yeni uygulamaya göre yönetmeliğin sigorta primlerinin tespitine ilişkin esaslarına ekleme yapıldı. Risk değerlendirmesinde esas alınabilecek trafik kuralı ihlalleri sonucu sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi ve sebepleri sigorta priminin tespitinde kullanılabilecek. 

 

Buna göre trafik kurallarını ihlal eden ve bu sebeple ceza kesilen sürücülerin zorunlu trafik sigortası primleri, ceza yemeyen sürücülerden daha fazla olacak. Mevcut uygulamada fazla kaza yapan sürücülerin primleri yükseliyordu, bundan sonra trafik kural ihlali de prim artışına yol açacak.

 

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.