Çin'in bile ülkesine sokmadığı plastik atıkları, Türkiye alıyor

Dünya genelinde en büyük çevre sorunu şüphesiz plastik atıklar. Gelişmiş batılı ülkeler plastik içerikli çöplerini başka ülkelere gönderiyor. Daha önce yüklü miktarda plastik çöp alan Çin, Malezya, Vietnam ve Tayland, 2018'de çöp alımını yasakladı. Çin'in bile ülkesine sokmadığı çöpler şimdi nereye gidiyor tahmin edin... Evet bildiniz batılıların çöpünü Türkiye alıyor.

25.4.2019 - 11:00

Okunma Sayısı : 1379

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Çevre Örgütü Greenpeace, plastik atıklarla ilgili küresel bir rapor yayınlandı. Raporda, Çin'in yurt dışından plastik atık alımına 2018'de yasak koymasının ardından, bu atıkların yeni adresiısı Endonezya ve Türkiye oldu belirtiliyor.

 

Çin'deki yasak henüz uygulamaya girmeden plastik atık akışı Malezya, Vietnam ve Tayland gibi ülkelere kaymıştı. Ancak bu ülkeler, çok hızlı davranarak plastik atık alımını engelleyen yasal düzenlemeler yaptı. Bunun üzerine başta İngiltere, Almanya, Japonya ve ABD olmak üzere plastik atık satıcısı ülkeler Endonezya, Hindistan ve Türkiye'ye yöneldi.

 

Greenpeace'in raporunda 2016-2018 yılları arasında en fazla plastik atık ithal ve ihraç eden 21 ülkeye ait bilgiler yer alıyor. Plastik çöp ihracatı, 2016 senesinde 12,5 milyon ton iken 2018 yılında 5,8 milyon tona düştü. Bu düşüş, batılı ülkelerde plastik kullanımına getirilen kısıtlamalardan kaynaklanıyor.

 

Ancak plastik tüketimi batıda azalırken, geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerde hızla artıyor. Bu sebeple küresel çapta plastik talebi artıyor. Bu durum çevre kirliliği konusunda tehlikenin daha da artacağını gösteriyor.

 

İNGİLİZ'İN ÇÖPÜ TÜRKİYE'YE GELİYOR
Rapora göre Türkiye 2018 yılında İngiltere'den 10 bin ton plastik çöp ithal etti. Diğer ülkelerden ithal edilen plastik atıklarla birlikte toplam rakam 20 bin tonu geçiyor. Türkiye'nin plastik çöp aldığı ülkeler sırasıyla şöyle: İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa, Japonya.

 

TÜRKİYE, KENDİ ÇÖPÜYLE BİLE BAŞ EDEMİYOR
Türkiye, ithal ettiği plastik çöpleri ayrıştırma tesislerinde değerlendirerek geri dönüşüm kapsamında yeniden plastik üretiyor. Ancak bu durum başta hava kirliliği ve yüksek enerji tüketimi sebebiyle doğaya büyük zarar veriyor. Üstelik gelişi güzel istiflenen çöp yığınlarıyla Türkiye'ye sağlık açısından riskli ürünler de girmiş oluyor.

 

Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram, Türkiye'nin kendi çöpünü bile tam olarak dönüştüremeyen bir ülke olduğunu hatırlatıyor. Durum buyken bir de başka ülkelerden çöp alımının büyük bir tehlikeye yol açtığını dile getiren Bayram, Türkiye'nin de tıpkı Çin, Tayland, Malezya ve Vietnam gibi çöp ithalatına yasaklama getirmesi gerektiğini dile getiriyor.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.