Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Çocuklar, ekran karşısında 1 saatten fazla kalmamalı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre 5 yaşından küçük çocukların günde 1 saatten fazla ekran karşısında kalmaması gerekiyor.

25.4.2019 - 12:19

Okunma Sayısı : 372

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar günlük hayatımızın ayrılmaz parçası haline geldi. Anne babalar, çocuklarını oyalamak ve avutmak için ellerine cep telefonu ya da tablet bilgisiyarları veriyor. Çocuklar, motor kaslarını, el becerilerini ve hizinlerini geliştirecek oyunlar oynamak yerine saatler boyunca ekran başında kalıyor.

 

WHO'ya göre bebekler, 1 yaşını doldurana kadar ekranlardan tamamen uzak tutulmalı. 1 yaşından 5 yaşına kadar ise ekran karşısında geçirilen süre 1 saati geçmemeli. Uzmanlar ayrıca 1 yaşını dolduran çocukların 5 yaşına kadar günde yaklaşık 3 saat fiziksel aktivite gerçekleştirmeleri gerektiğini belirtiyorlar.

 

Paylaşılan rapor aslında hepimizin bildiği bir gerçeği açıklıyor. Yine de bilinçsiz ebeveynlerin çocuklar ağlamasın, daha kolay uyusun ya da yemek yesin diye çocukları tablet, akıllı telefon ekranları karşısında tuttuğunu düşünürsek böyle raporların paylaşılması, ebeveynlerin bilinçlenmesi adına önemli olabilir.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.